כל צעיר או צעירה שרוצים להתקבל לאוניברסיטה, חייבים להחזיק ברשותם תעודת בגרות מלאה ולעבור מבחן פסיכומטרי (אם אין לכם תעודות בגרות כדאי שתפנו למוסד שמבצע השלמת בגרויות). בעוד שאת מבחני הבגרות הם יכולים לעשות במסגרת לימודי התיכון או באמצעות השלמות בזמן ואחרי הצבא, הרי מבחן פסיכומטרי הם יכולים לעבור אחרי סיום לימודיהם בתירון, כשההמלצה היא להירשם לקורס לימודי הכנה אחרי הצבא.

בישראל פועלים שורה של מכונים ובתי ספר בהם אפשר לעבור קורס לימודי הכנה לפסיכומטרי. קורס אלו מועברים על ידי מרצים שיש להם ניסיון רב הן בלימוד החומר למבחן והן בביצוע של המבחן עצמו בזמן אמת לצורך תרגול.

קורסי הכנה לפסיכומטרי נמשכים בין 3 ל-4 חודשים, הם נערכים ב-5 סבבים במהלך שנה על פי רוב, בהתאם לכמות המועדים בהם נערכת הבחינה. במסגרת הקורס לומדים בתלמידים שלוש דברים עיקריים:

  • חומר שנכלל במבחן
  • כיצד להתכונן למבחן בצורה נכונה
  • כיצד לעשות את המבחן בפרקי הזמן הקבועים בו

המבנה של מבחן פסיכומטרי מתחלק ל-9 פרקים, 6 פרקי אמת כלומר פרקים עליהם מתבסס הציון, 2 פרקי פיילוט ופרק אחד חיבור. חשוב לומר, הנבחנים לא יודעים מה פרק אמת ומה פיילוט. החומר של המבחן מתבסס על אנגלית, מילולית, כמותית.

קורס הכנה לפסיכומטרי מתבסס כאמור על היכרות עם החומר על בסיס מבחנים קודמים ועל בסיס הוראות המרכז להערכה שאחראי על עריכת המבחן. במהלך הקורס לומדים כיצד לפתור שאלות בלוגיקה, כיצד לענות על שאלות כמותיות, מה אוצר המילים שצריך ללמוד עבור המבחן ועוד. כל שיעור מתחלק לכמה חלקים, כך שיהיה ניתן לעבור על כל חלק וחלק.

הלימודים במסגרת קורס הכנה לפסיכומטרי הם מאוד מקיפים, הם כוללים שני שיעורים בשבוע, תרגולים, שיעורים אונליין, וכן מרתונים של שיעורים ומבחנים בשבועות שלפני המבחן. המטרה היא, להכין את התלמידים בצורה אופטימאלית, כך שהם יקבלו את כל הכלים ויוכלו לגשת למבחן ללא חשש.

לפני סיום חשוב לומר, אפשר לעבור את המבחן גם בלי קורס, אך יהיה הרבה יותר קל ופשוט להירשם לקורס ולקבל בו את כל מה שצריך בשביל להוציא ציון טוב יותר.