בזמן שמספר הצעירים אשר מבקשים ללמוד חשמל, על מנת להיות חשמלאים מוסמכים או ראשיים נמצא בירידה, הרי שתחום לימודי הנדסת חשמל דווקא נמצא בעלייה וזה לא מפתיע. שכן מדובר במקצוע שנמצא כל הזמן בהתפתחות מתמדת, מדובר במקצוע שאפשר להשתלב בעזרתו בתחומים רבים, בין אם זה במקצועות ההייטק ובין אם זה במקצועות שקשורים לתעשיות ישנות ועוד.

סיבה נוספת לעובדה שקיימת עלייה בכמות הצעירים שבוחרים ללמוד הנדסת חשמל, נובעת מעצם זה שבמהלך השנים נפתחו מכללות רבות אשר מלמדות חוגים בתחום זה, כשבסוף הלימודים אפשר לקבל תעודה או תואר.

לפני שנסביר מה הן הדרישות לקבלה ללימודים ומה לומדים במסגרתם, חשוב להבהיר, מי שבוחר במקצוע זה כמקצוע לחיים, יכול למצוא את עצמו בעולמות תוכן רבים, החל מעולם הרכב וכלה בעולם הרפואה, עולם המחשבים, עולם הצילום והאופטיקה ועוד. על כן מדובר בתחום מבוקש מאוד

מה הן הדרישות לקבלה ללימודים

על פי רוב, מכללות ואוניברסיטאות דורשות מהמועמדים ציון פסיכומטרי של למעלה מ-600, תעודת בגרות מלאה עם ציון ממוצע מעל ל-70, כולל 4-5 יחידות במתמטיקה ואנגלית. בנוסף, המועמדים חייבים להיות בעלי בגרות במקצוע ריאלי אחד לפחות.

קיימת אפשרות ללמוד הנדסת חשמל גם בלי להזדקק לבחינה פסיכומטרית, במסגרת מכללות מקצועיות שונות.

מה לומדים במסגרת הלימודים

הלימודים כוללים שני צדדים, צד תיאורטי וצד מעשי. הצד התיאורטי כולל את תורת החשמל על רבדיה השונים, לימודי בסיסי של תחומים כמו אלקטרוניקה, פיזיקה, כימיה, חשמל ועוד.

הצד המעשי כולל היכרות עם כל הנושא של מעגלים חשמליים, אלקטרוניקה אנלוגית, מיקרו מעבדים, עיבוד אותות, מחשבים ובקרה, שפות תוכנות ועוד. הלימודים כוללים גם נספחים רבים של מתמטיקה, ותחומים אחרים שקשורים לתחום.

כמובן שבכל מקום נמצא תוכנית לימודים שונה, הן מבחינת סדר הקורסים, המבנה שלהם וכן רמתם.

כמה עולה ללמוד הנדסת חשמל

גם כאן אנחנו נמצא הבדלים בין מכללות לאוניברסיטאות. לימודים במכללה ינועו בין 8,000 ל12,000 בשנה, תלוי בסוג הלימודים ובמקום. לעומת זאת תואר אוניברסיטאי יעלה 12,000 בשנה, על פי רוב.